7 lutego 2023

OtoPraga.pl – Subiektywny przewodnik po Pradze, gospodach i czeskich klimatach

Subiektywny przewodnik po Pradze, gospodach i czeskich klimatach

Praskie gospody – słowem wstępu

Wyznawcy kultu tygrysa są wszędzie

Chcemy na tych stronach ponownie odkrywać to, co pewnie przez wielu zostało już odkryte. Dla stałych bywalców będzie to okazja do powrotu do magicznej rzeczywistości czeskich swiatyń piwa. Mamy nadzieję, że swoją radą i doświadczeniem pomożemy jednak tym, którzy wszystko co piękne, mają dopiero przed sobą. 

Dlaczego piszemy o praskich piwiarniach? Odpowiedz jest prosta: uwielbiamy je. Znajdujemy w nich oprócz znakomitego piwa, smacznego jadła, atmosferę tworzoną przez czeskich piwoszy. Bywają to poza tym pełne pięknych tradycji miejsca. Choć też zauważyć trzeba, że duch starych gospód zanika. Niestety. Wypierany jest przez blichtr nowoczesności i dostosowania oferty do potrzeb „światowego” turysty.

Czechy to kraj w dalszym ciągu relatywnie tańszy niż nasza ojczyzna, choć cenowe proporcje, niegdyś dla nas tak korzystne, z każdym rokiem zmierzają w stronę wyrównania. Włóczęga po praskich gospodach raczej wciąż nie narazi nikogo na bankructwo. 

Tematu z pewnością nie wyczerpiemy, ale próbujemy opisać wszystkie te miejsca do których naszym zdaniem warto zajrzeć choć na chwilkę. Mamy swoje preferencje. Raczej nie interesują nas lokale dla posługujacych sie kartami kredytowymi obcokrajowców. Najchętniej bywamy tam, gdzie rozbrzmiewa czeska mowa, króluje prostota i bezpretensjonalna atmosfera. Pomimo niewątpliwej komercjalizacji lokali na szlakach turystycznych, miejsc takich jest sporo.  

Mottem tych stron niech będą słowa człowieka, który odnalazł w czeskich piwiarniach to, czego wielu z nas nieustannie szuka i czego, mimo często rozpaczliwych prób, odnaleźć nie może: 

Słuchajcie, no, co wam teraz powiem.

Jak się człowiek uchleje, to w Kersku też jest Kilimandżaro.

Bohumil Hrabal
Dodaj komentarz