7 lutego 2023

OtoPraga.pl – Subiektywny przewodnik po Pradze, gospodach i czeskich klimatach

Subiektywny przewodnik po Pradze, gospodach i czeskich klimatach

Zobacz Pragę sprzed… paru ładnych lat

Macie 5 minut, by spojrzeć na czarno-biały archiwalny film ukazujący nam ukochaną Pragę w formie, jakiej nie dane nam było widzieć, i jakiej nie jesteśmy w stanie doznać. Coś na zasadzie cytatu z piosenki Jaromira Nohavicy: "gdybym się narodził przed stu laty w tamtym mieście". Na ulicach konne dorożki, tramwaje, przechadzający się panowie w surdutach, panie w eleganckich sukniach i kapeluszach...

Są chwile, gdy nie można ukryć tego uczucia. Właściewie nie wiadomo jak je nazwać, ale widząc ujęcia Pragi sprzed wieeelu lat trudno opanować emocje. Ok. Być może przesadzamy.
Ale warto spojrzeć na czarno-biały archiwalny film ukazujący nam ukochaną Pragę w formie, jakiej nie dane nam było widzieć, i jakiej nie jesteśmy w stanie poczuć.

To uczucie to coś na zasadzie cytatu z piosenki Jaromira Nohavicy: „gdybym się narodził przed stu laty w tamtym mieście”. Na ulicach widzimy konne dorożki, tramwaje. Tu i ówdzie migają nam przechadzający się panowie w surdutach, panie w eleganckich sukniach i kapeluszach. Na ulicach ruch, ale jakże odmienny od dzisiejszego turystycznego tłoku. Charakterystyczne miejsca i budowle przemkną przed waszymi oczami. Niczym w starym kinie zobaczycie Vaclavak, Stare Miasto z Orlojem, widok na Hradczany, most Karola przez który przjeżdżają automobile, urokliwe zakątki Malej Strany i kilka praskich panoram.
Obejrzyjcie i porównajcie z dzisiejszym widokiem, z waszymi wspomnieniami.

Praha 1912 (filmové záběry).

Opublikowany przez Praha Wtorek, 29 stycznia 2019
Dodaj komentarz